Long Mynd Valleys - Full Results

Race date: 
Mon, 07/03/2011 - 11:30pm

Long Mynd Valleys
Publish Results

06/03/2011

1:35:35
Race# Poss NAME CLUB Cat TIME %Leader
85 1 Lloyd Taggart Dark Peak Fell Runners M40 1:34:25 101%
232 2 Chris Steele Borrowdale FRC SM 1:34:27 101%
291 3 Rob Jebb Bingley Harriers SM 1:34:42 101%
321 4 Rob Hope Pudsey & Bramley AC SM 1:34:56 101%
171 5 Graham Pearce Pudsey & Bramley AC SM 1:35:14 100%
302 6 Tom Addison Helm Hill Runners M23 1:35:18 100%
152 7 Oli Johnson Dark Peak Fell Runners SM 1:35:25 100%
28 8 Ben Abdelnoor Ambleside AC SM 1:36:01 100%
138 9 Steven Cale Mercia 1 SM 1:37:31 98%
262 10 John Heneghan Pudsey & Bramley AC SM 1:37:54 98%
391 11 Richard Roberts Eryri SM 1:38:09 97%
183 12 Michael Fanning Borrowdale FRC M40 1:38:19 97%
132 13 Darren Kay Pudsey & Bramley AC M40 1:38:42 97%
96 14 Tom Brunt Holmfirth Harriers SM 1:38:52 97%
153 15 Pete Vale Mercia SM 1:38:58 97%
16 16 Mark Palmer Mynydd Du M45 1:39:29 96%
382 17 Steve Hebblethwaite Keswick AC SM 1:39:29 96%
163 18 Tim Davies Mercia SM 1:39:42 96%
470 19 Jon Morgan Dark Peak Fell Runners M40 1:39:46 96%
419 20 Alan Bowness Ambleside AC M45 1:39:53 96%
169 21 Ian Holmes Bingley Harriers M45 1:41:16 94%
345 22 Chris Birchall Leeds City SM 1:41:20 94%
344 23 Adam Osborne Leeds City SM 1:41:43 94%
231 24 Shaun Godsman Calder Valley SM 1:41:54 94%
89 25 Alex Whittem Calder Valley SM 1:41:54 94%
68 26 Ben Mounsey Calder Valley SM 1:42:02 94%
176 27 Simon Stainer Ambleside AC M40 1:42:24 93%
106 28 Jon Wright Todmorden M40 1:43:07 93%
392 29 Gavin Mulholland Calder Valley SM 1:43:58 92%
322 30 Danny Hope Pudsey & Bramley AC SM 1:44:07 92%
275 31 Mick Hill Pudsey & Bramley AC SM 1:44:51 91%
70 32 James Logue Calder Valley M40 1:44:58 91%
202 33 Jim Davies Borrowdale FRC M40 1:45:10 91%
247 34 William Neill Staffs Moorland M23 1:45:41 90%
396 35 Mark Roberts Borrowdale FRC M45 1:45:52 90%
485 36 Rob Samuel Eryri SM 1:45:58 90%
293 37 Martin Mikkelsen-Barron Borrowdale FRC SM 1:46:27 90%
121 38 Rick Stuart Helm Hill Runners M45 1:46:48 90%
461 39 Dave Neill Staffs Moorland M55 1:47:00 89%
43 40 Richard Houghton Macclesfield Harriers M45 1:47:12 89%
432 41 Mike Wallis Clayton le Moors Harriers M50 1:47:32 89%
227 42 Dave Wilby Ilkley Harriers SM 1:47:39 89%
211 43 John Hunt Dark Peak Fell Runners M40 1:47:55 89%
12 44 Anthony Smith Ambleside AC M40 1:48:18 88%
489 45 Stephen Pyke Staffs Moorland M45 1:48:37 88%
116 46 Roy Scott Springfield Striders SM 1:49:23 87%
115 47 Alastair Murray Horwich RMI SM 1:49:30 87%
421 48 Andy Davies Mercia M40 1:49:33 87%
290 49 Andrew Jebb Bingley Harriers SM 1:50:00 87%
104 50 Jonathon Newey Mercia M40 1:50:08 87%
261 51 Victoria Wilkinson Bingley Harriers SL 1:50:34 86%
358 52 Ian Grindley Wolv/Bilston M45 1:51:16 86%
482 53 Simon Patton Dark Peak Fell Runners M40 1:51:30 86%
56 54 Dan Duxbury Ambleside AC SM 1:51:34 86%
225 55 Nicholas Charlsworth Wharfedale Harriers M45 1:51:35 86%
411 56 Peter Hodges Dark Peak Fell Runners SM 1:51:39 86%
90 57 Steve Oldfield Calder Valley M50 1:51:40 86%
167 58 Michael Green Horwich AC M45 1:51:41 86%
328 59 Ged Callan Bingley Harriers SM 1:51:56 85%
259 60 Paul Jones Mercia M40 1:51:56 85%
333 61 Matthew Athersmith Wharfedale Harriers M23 1:52:06 85%
76 62 Brian Stevenson Pudsey & Bramley AC M45 1:52:13 85%
402 63 Greg Hull Leeds City M45 1:52:36 85%
34 65 Mick Stenton Dark Peak Fell Runners M50 1:52:51 85%
48 66 Charlie McIntosh Pudsey & Bramley AC M40 1:52:54 85%
82 67 Andy Thorpe Calder Valley M40 1:53:28 84%
161 68 Daniel Brazier Mercia SM 1:53:41 84%
9 69 Andy Hauser Holmfirth Harriers M55 1:53:46 84%
10 70 Michael Cunnigham Borrowdale FRC SM 1:53:55 84%
61 71 Mike Egner Dark Peak Fell Runners M55 1:53:58 84%
244 73 Matthew Marston Mercia SM 1:54:30 83%
446 74 Jamie Luxmoore Keswick AC SM 1:54:44 83%
376 75 Mark Bollom Mercia M40 1:54:53 83%
159 76 Alastair Rhodes Dawson Todmorden M40 1:54:59 83%
384 77 Darren Dunn Pennine Fellrunners M40 1:55:00 83%
435 78 Stanley Charles Clwydian Range Runners SM 1:55:09 83%
31 79 Hugh O'Donnell Ambleside AC SM 1:55:29 83%
263 80 Paul Mitchell Bingley Harriers M45 1:55:32 83%
399 81 Nigel Bunn Tring RC M45 1:55:32 83%
352 82 Rob Little Dark Peak Fell Runners SM 1:55:56 82%
162 83 Edward Davies Mercia M55 1:55:57 82%
63 84 Andrew McFarlane Clayton le Moors Harriers M40 1:56:04 82%
50 85 Nick Kirk Dark Peak Fell Runners M40 1:56:14 82%
289 86 Paul M Crabtree Wharfedale Harriers M40 1:56:21 82%
59 87 David Almond Calder Valley SM 1:56:45 82%
13 88 David Edmondson Clayton le Moors Harriers M40 1:57:01 82%
99 89 Andrew Wrench Todmorden M45 1:57:26 81%
394 90 Dave Nuttall Clayton le Moors Harriers M45 1:57:40 81%
53 91 Steve Storey Dark Peak Fell Runners M50 1:57:46 81%
135 92 Alan Kirk Pennine Fellrunners M50 1:57:51 81%
284 93 Dave Collins Todmorden M55 1:57:57 81%
60 94 Helen Fines Calder Valley SL 1:57:58 81%
212 95 Simon White U/A SM 1:58:11 81%
427 96 Geoffrey Paul Gough Clayton le Moors Harriers M50 1:58:20 81%
375 97 Tom Roo Mercia SM 1:58:22 81%
361 98 Hodge Grayson Ambleside AC SM 1:58:26 81%
377 99 Simon Rowley Mercia SM 1:58:28 81%
65 100 Dave Soles Pennine Fellrunners M45 1:58:33 81%
390 101 Anna Bartlett Shrewsbury AC L40 1:58:35 81%
350 102 Kevin Harding Tring RC M50 1:58:43 81%
128 103 Tom McGaff Cheshire Hill Racers M55 1:58:57 80%
236 104 Steve Knowles Pennine Fellrunners SM 1:59:05 80%
2 105 Jonathon Green Preston Harriers SM 1:59:11 80%
32 106 Tim Oakes U/A M40 1:59:11 80%
6 107 Paul Shackleton Clayton le Moors Harriers M45 2:00:04 80%
142 108 Simon Daws Telford AC M55 2:00:08 80%
366 109 Kevin Hoult Calder Valley SM 2:00:26 79%
265 110 Jon Hedger U/A SM 2:00:29 79%
73 111 Alan Life Clayton le Moors Harriers M45 2:00:30 79%
23 112 Martyn Pollitt Burnden RR M50 2:00:31 79%
357 113 Richard Bacon U/A SM 2:00:32 79%
191 114 Lauren Jeska Todmorden SL 2:00:33 79%
51 115 Neil Ashcroft Ambleside AC M40 2:00:36 79%
129 116 Ali Welsh Bowland Fell Runners M45 2:00:51 79%
190 117 Jason Hemsley Wharfedale Harriers M40 2:00:58 79%
298 118 Mark Ellithorn Chorley Harriers M45 2:01:10 79%
84 119 Jackie Lee Eryri SL 2:01:25 79%
460 120 Karl Steinegger Ambleside AC M23 2:01:32 79%
338 121 Bernard Grant Harrogate Harriers M60 2:01:32 79%
95 122 Ben Gibbison Dark Peak Fell Runners SM 2:01:40 79%
156 123 Ed Gamble Cheshire Hill Racers M45 2:02:00 78%
258 124 Dave Ansell Dark Peak Fell Runners M50 2:02:11 78%
440 125 Kevin Allerton U/A M40 2:02:13 78%
66 126 Helen Berry Holmfirth Harriers SL 2:02:14 78%
415 127 Karl Ward Horwich RMI SM 2:02:32 78%
178 128 Nick Barber Todmorden SM 2:02:32 78%
464 129 Peter Golding St Edmund Pacers M55 2:02:33 78%
314 130 Stewart Bellamy Mercia M40 2:02:41 78%
86 131 Andy Roberts Congleton Harriers M40 2:02:42 78%
21 132 Anthony Bethel Fell Ponies M40 2:02:43 78%
378 133 Mel Price Mercia SL 2:02:49 78%
49 134 Pete Booth Clayton le Moors Harriers M60 2:02:53 78%
381 135 Hazel Robinson Ambleside AC SL 2:02:59 78%
347 136 Chris Jackson Glossopdale Harriers SM 2:03:00 78%
27 137 Jonathon Whilock Staffs Moorland M40 2:03:05 78%
490 138 Judith Jepson Dark Peak Fell Runners L40 2:03:10 78%
166 139 Simon Parkinson Horwich RMI M40 2:03:11 78%
102 140 Andy Dickenson Dark Peak Fell Runners M45 2:03:19 78%
158 141 Alison Raw Bingley Harriers L45 2:03:26 77%
483 142 Glyn Fletcher Maldwyn Harriers M45 2:04:49 77%
447 143 Phillip Gould Kenilworth Runners SM 2:05:00 76%
149 144 Dave Powell Aberystwyth M50 2:05:12 76%
126 145 Vincent Booth Cheshire Hill Racers M45 2:05:13 76%
122 146 Ned Lammas Mercia M45 2:05:19 76%
374 147 Mark Agnew Mercia M40 2:05:21 76%
133 148 Helen Skelton Mercia SL 2:05:34 76%
237 149 Stephen Smithies Calder Valley M40 2:05:48 76%
336 150 Lynne Clough Chorley Harriers L40 2:06:10 76%
3 151 Dale Colclough Mercia M50 2:06:27 76%
356 152 Robin Lawrence Bingley Harriers SM 2:06:37 75%
189 153 Ian Warhurst Pennine Fellrunners M50 2:06:47 75%
241 154 Robert Taylor Pennine Fellrunners M60 2:07:14 75%
353 155 Zanthe Wray Dark Peak Fell Runners L23 2:07:32 75%
25 156 John Hewitt Glossopdale Harriers M45 2:08:00 75%
44 157 Ian Barns Ambleside AC SM 2:08:02 75%
93 158 Richard Crossland Calder Valley M55 2:08:25 74%
64 159 Keith G Holmes Dark Peak Fell Runners M55 2:08:25 74%
218 160 Richard Scott Bingley Harriers M45 2:08:32 74%
154 161 John Bristow Malvern Joggers SM 2:09:08 74%
397 162 Louise Roberts Kendal AC SL 2:09:18 74%
173 163 Sarah May Todmorden SL 2:09:24 74%
455 164 Paul Beeson Maldwyn Harriers M45 2:09:44 74%
88 165 Neil Worswick Clayton le Moors Harriers M40 2:09:47 74%
398 166 Martin Shaw Mynydd Du SM 2:09:49 74%
108 167 Kieran Carr Clayton le Moors Harriers M65 2:10:13 73%
332 168 Craig Lewis Amazing Feet M40 2:10:18 73%
119 170 Brian Horrocks Clayton le Moors Harriers M50 2:10:21 73%
213 171 Laura Gibson Totley AC SL 2:10:24 73%
488 172 Nick Pearce Ilkley Harriers M55 2:10:29 73%
268 173 Andy Oliver Glossopdale Harriers SM 2:10:42 73%
134 174 David Malia Mercia M45 2:10:56 73%
326 175 Paul Crabtree Wharfedale Harriers M40 2:11:28 73%
251 176 William Harris Shropshire Shufflers M45 2:11:36 73%
294 177 Julie Carter Keswick AC L45 2:11:43 73%
5 178 Gary Fleet Saddleworth Runners M50 2:11:49 73%
478 179 Andy Wall Mercia M50 2:11:50 73%
463 180 Pete Matthews Kenilworth Runners SM 2:12:11 72%
210 181 Ron Rees Pennine Fellrunners M55 2:12:26 72%
330 182 Andrew Sutton Marshall Milton Keynes AC M40 2:12:30 72%
4 183 Julian Bradbury Mercia M45 2:12:44 72%
67 184 Steve Bennett North Derbyshire RC M50 2:13:03 72%
385 185 Stuart Hutchison Saddleworth Runners SM 2:13:21 72%
182 186 Noel Hogan Newport & District M45 2:13:28 72%
433 187 Mike Walsh Kendal AC M60 2:13:32 72%
484 188 Simon Adney Sy Tri SM 2:13:54 71%
24 189 Graham McAra Cheshire Hill Racers M55 2:13:55 71%
341 190 Chris Dunkerley U/A SM 2:13:58 71%
243 191 Stephen Thompson FRA M45 2:14:06 71%
137 192 Gary Chadderton Horwich RMI M45 2:14:22 71%
369 193 Catherine Evans Keswick AC SL 2:14:28 71%
217 194 Dave Stephenson Bingley Harriers M45 2:14:29 71%
147 195 Mike Perry Mercia M45 2:14:37 71%
249 196 John Taylor Newport & District M40 2:14:39 71%
188 197 Paul Flinn Mercia M45 2:14:48 71%
364 198 Bruce Owen Altrincham & District M45 2:14:57 71%
292 199 Andy Butler Pennine Fellrunners M50 2:15:02 71%
386 200 Jim Rhodes Bowland Fell Runners M45 2:15:04 71%
181 201 Paul Hammond Wolv/Bilston SM 2:15:10 71%
250 202 Doug Fleming Horwich RMI M50 2:15:31 71%
348 203 Alexander McVey Glossopdale Harriers M23 2:15:34 71%
281 204 Alan Brentnall Pennine Fellrunners M60 2:16:11 70%
54 205 Jean Brown Clayton le Moors Harriers L40 2:16:52 70%
109 206 David Keeling Cheshire Hill Racers M45 2:17:03 70%
340 207 David Egglestone Shropshire Shufflers M45 2:17:03 70%
264 208 Tamara Hird Wharfedale Harriers SL 2:17:10 70%
269 209 Karl Edwards Fell Ponies M55 2:17:15 70%
118 210 David Horrocks Clayton le Moors Harriers M45 2:17:20 70%
131 211 Mike Cooper Cheshire Hill Racers M45 2:17:21 70%
438 212 Louise Barker Aberystwyth SL 2:17:23 70%
209 213 Kate Apps Cumberland Fell Runners SL 2:17:26 70%
407 214 Paul Cadman Mercia M45 2:17:29 70%
401 215 Peter Kidd Leeds City SM 2:17:30 70%
287 216 Chris Taylor Mercia M55 2:17:50 69%
170 217 Sandy Mackenzie Newport & District M40 2:17:57 69%
256 218 Kath Wallis Clayton le Moors Harriers L50 2:18:04 69%
74 219 Jon Sharples Clayton le Moors Harriers M55 2:18:11 69%
296 220 Samantha Ayres Keswick AC L40 2:18:26 69%
279 221 Helen Gilbert Totley AC SL 2:18:35 69%
94 222 Brian Horsley Calder Valley M60 2:18:49 69%
337 223 Helen Bennett Mynydd Du SL 2:19:03 69%
312 224 Richard Love Malvern joggers M45 2:19:18 69%
406 225 Rick Robson Mercia M55 2:19:20 69%
266 226 Andy Watts Cheshire Hill Racers M60 2:19:26 69%
155 227 Sarah Warburton Todmorden SL 2:19:32 69%
78 228 Tom McClelland-Thomas Calder Valley M23 2:19:40 68%
150 229 Howard Chambers Saddleworth Runners M45 2:19:53 68%
313 230 Judy Howells Wharfedale Harriers L40 2:19:56 68%
36 231 Alison Weston Ilkley Harriers L45 2:20:00 68%
15 232 Mike Troup Ambleside AC M55 2:20:11 68%
57 233 Tony Crossley East Grinstead & Dist AC M55 2:20:21 68%
405 234 Bob Dredge Mercia M55 2:20:44 68%
52 235 Nigel Glaze Mercia M45 2:21:02 68%
229 236 Ian Hepburn Horwich RMI SM 2:21:03 68%
301 237 Anna Forrest Ambleside AC L40 2:21:05 68%
164 238 Rebecca Jane Law Eryri SL 2:21:06 68%
127 239 Craig Walker FRA SM 2:21:18 68%
19 240 Wendy Dodds Clayton le Moors Harriers L60 2:21:26 68%
479 242 Darren Mitchelmore Pontesbury Tri M45 2:21:45 67%
370 243 Jo Gillyon Keswick AC SL 2:21:48 67%
271 244 Andrew Hearle Mercia M55 2:21:56 67%
457 245 Neil Postans Shropshire Shufflers SM 2:22:08 67%
187 246 John Joddrell Pennine Fellrunners M55 2:22:41 67%
329 247 Alison Eagle Ilkley Harriers L45 2:23:02 67%
35 248 Ian Luke U/A SM 2:23:08 67%
123 249 Sheila Barbour Mercia L40 2:23:14 67%
310 250 Christopher Cooke St Edmund Pacers M45 2:23:20 67%
240 251 Philip England MDC M45 2:23:38 67%
423 252 David Owen Ambleside AC M50 2:23:53 66%
354 253 Deborah Holmes Gowans Accrington Road Runners L45 2:23:57 66%
22 254 Isaline Hughes Burnden RR L45 2:24:12 66%
413 255 Michael Wood Almost Athletes M45 2:24:31 66%
299 256 Jackie Redmayne Chorley Harriers L40 2:24:35 66%
418 257 Sarah Louise Bailey Keswick AC SL 2:25:00 66%
412 258 Matthew Reid Almost Athletes M40 2:25:07 66%
125 259 Steve Roode Malvern Joggers M45 2:25:12 66%
416 260 Kath Brierley Todmorden L45 2:25:22 66%
200 261 Simon Bolton Cheshire Hill Racers M45 2:25:30 66%
288 262 David Jamieson Mercia M45 2:25:34 66%
371 263 Victoria Mousley Accrington Road Runners SL 2:25:35 66%
97 264 Paula Gould Holmfirth Harriers SL 2:26:06 65%
239 265 David Bevan Saddleworth Runners M40 2:26:14 65%
300 266 Kate Ayres Ambleside AC L50 2:26:34 65%
20 267 Jim Tinnion Mercia M40 2:27:26 65%
383 268 Stuart Tromans Dudley Kingswinford M40 2:27:31 65%
7 269 Dicky Wilkinson Dark Peak Fell Runners M50 2:27:34 65%
8 270 Jean Shotter Holmfirth Harriers L45 2:27:38 65%
40 271 Michael Eddy Ambleside AC M40 2:28:10 65%
458 272 Kim Braznell Halesowen AC L55 2:28:19 64%
303 273 Michael McLoughlin Preston Harriers M55 2:28:48 64%
81 274 Paul Bowes Shropshire Shufflers M40 2:29:00 64%
270 275 Charlie Eaton Glossopdale Harriers SM 2:29:26 64%
146 276 Dave Culpan Calder Valley M45 2:29:36 64%
30 277 Jim Wheldon Pudsey Pacers M55 2:29:45 64%
203 278 James Adney Mercia SM 2:29:46 64%
319 279 David Findel-Hawkins Milton Keynes M60 2:29:49 64%
79 280 Martin Whitehead Calder Valley M50 2:29:58 64%
480 281 Nathan Marland Mercia M40 2:30:02 64%
452 282 Alison Dugdale Clayton le Moors Harriers L40 2:30:08 64%
431 283 Geraldine Walkington Horwich RMI L50 2:30:17 64%
260 284 Paul Stitt Glossopdale Harriers M40 2:30:21 64%
492 285 Robert Morris Wye Valley Runners M50 2:30:24 64%
428 286 Mark Woodhead Valley Striders M55 2:30:29 64%
420 287 Calvin Wright Shropshire Shufflers M40 2:30:33 63%
408 288 Dave Kershaw Chorley AC M50 2:30:40 63%
389 291 Katherine Harvey Pennine Fellrunners L50 2:31:27 63%
318 292 Gary Gunner Croft Ambrey M65 2:31:35 63%
449 293 Peter Covey Bingley Harriers M70 2:31:36 63%
404 294 Ruth Stafford Mercia SL 2:31:55 63%
141 295 Melanie Blackhurst Todmorden L45 2:32:02 63%
278 296 Jimmy Oldfield Calder Valley M40 2:32:18 63%
248 297 Ian Ankers South Cheshire Harriers M60 2:33:19 62%
417 298 Chris Good FRA M50 2:33:36 62%
315 299 Nina Walkingshaw Cumberland Fell Runners SL 2:33:44 62%
324 300 Cath Musetti Ambleside AC L45 2:33:49 62%
17 301 Pat Goodall Totley AC L55 2:34:23 62%
442 302 Adrian Donnelly Mercia M45 2:34:38 62%
112 303 Claire Wightman Saddleworth Runners SL 2:34:44 62%
230 304 Sharon Godsman Calder Valley SL 2:35:30 61%
257 305 Mark Latham Bingley Harriers M50 2:35:53 61%
276 306 Sarah Colbert Springfield Striders L40 2:35:59 61%
75 307 Mike Hind Borrowdale FRC M55 2:36:02 61%
306 308 Andrew T Davies Telford Harriers M55 2:36:06 61%
429 309 Mary White Horwich RMI L60 2:36:20 61%
83 310 Nicky Turvey Croft Ambrey L50 2:36:30 61%
69 311 Chris Rogers Cambridge Harriers M40 2:36:53 61%
144 312 Andrew Bibby Todmorden M55 2:37:25 61%
219 313 Celia Mills Calder Valley L45 2:37:36 61%
111 314 Gaynor Keane Saddleworth Runners SL 2:37:40 61%
39 315 John Armistead Dark Peak Fell Runners M65 2:38:42 60%
349 316 Alison Harding Tring RC L50 2:38:43 60%
425 317 Clare Kenny Calder Valley L50 2:38:48 60%
234 318 Peter Ramsdale Horwich RMI M50 2:38:51 60%
274 319 Anita Longworth Saddleworth Runners SL 2:38:52 60%
436 320 Marc Recoquille FRA SM 2:38:54 60%
388 321 Victoria Davison Chorley Harriers SL 2:39:08 60%
434 322 Carolyn Mackintosh Ambleside AC SL 2:39:13 60%
304 323 Michael Filek U/A M40 2:39:41 60%
450 324 Terry Davies Mercia M55 2:39:43 60%
124 325 Ian Marshall 1 Cambridge Harriers M60 2:39:48 60%
37 326 Paul Pycroft Dark Peak Fell Runners SM 2:39:52 60%
197 327 Chris Clarke Keswick AC M60 2:39:58 60%
280 328 Alison Brentnall Pennine Fellrunners L60 2:40:00 60%
476 329 David Tozer Bayston Hill Dodgers M40 2:40:04 60%
42 330 Katy Thompson Clayton le Moors Harriers L55 2:40:25 60%
238 331 Caroline Harding Pudsey & Bramley AC SL 2:41:14 59%
443 332 Paul Sanderson Telford AC M55 2:41:18 59%
77 333 Rod Campbell Staffs Moorland M65 2:41:45 59%
355 335 Gareth Jones Mercia M40 2:42:37 59%
1 336 Lou Lyness Barrow in Furness Striders L60 2:43:02 59%
454 337 Ken Wright U/A M60 2:43:14 59%
368 338 Phil Blatch Mercia M60 2:43:18 59%
272 339 Roger Ashby Pennine Fellrunners M65 2:43:23 59%
360 340 Richard Paddock Shropshire Shufflers M50 2:43:50 58%
491 341 Tim Jones Shropshire Shufflers M45 2:43:50 58%
441 342 David Gould West Bromwich Harriers M55 2:43:55 58%
395 343 Val Kerr Ilkley Harriers L50 2:44:24 58%
233 344 John Parker Horwich RMI M70 2:45:15 58%
467 345 Brent Greenaway Buxton AC M45 2:45:21 58%
486 346 Duncan Bowdler Bayston Hill Dodgers SM 2:46:15 57%
160 347 Ralph Fletcher U/A SM 2:46:45 57%
165 348 Carole Fryer Calder Valley L45 2:46:46 57%
316 349 Phil Hayes Crosshouses Cobblers M45 2:46:52 57%
224 350 David York Tattenhall Runners M45 2:47:06 57%
493 351 Jodie Broad U/A SL 2:47:29 57%
327 352 Raymond Brown Penistone Footpath Runners M70 2:47:38 57%
180 353 Sue Roberts Todmorden L45 2:47:55 57%
220 354 Peter Jagan Bingley Harriers M60 2:48:35 57%
409 355 Tony Thompson Mercia M60 2:48:43 57%
110 356 Peter Ehrhardt Todmorden M65 2:49:31 56%
380 357 Gail Tombs Calder Valley L55 2:49:34 56%
466 64 Dave Nichols Mercia M60 2:50:01 56%
379 358 Richard Froggatt Dudley Kingswinford M40 2:50:27 56%
387 72 Philip Jones Calder Valley M50 2:51:19 56%
403 359 Faye Pinker Leeds City SL 2:51:55 56%
246 360 Dick Scroop Mercia M60 2:56:25 54%
103 361 Kim Clarke Keswick AC L50 2:56:26 54%
465 362 Barbara Haigh Penistone Footpath Runners L60 2:56:33 54%
410 363 Arthur Clare-Hay Mercia M65 2:58:47 53%
311 364 Lisa Dainty Malvern joggers L40 2:58:47 53%
430 365 Margaret Huyton Horwich RMI L60 2:58:57 53%
33 366 Maria Spurling Shropshire Shufflers SL 2:59:08 53%
320 367 Philip Walters Dark Peak Fell Runners M45 3:00:13 53%
235 368 Harry Atkinson Bingley Harriers M55 3:00:34 53%
45 369 Gillian Wisbey Calder Valley L40 3:01:36 53%
18 370 Jeremy Brayshaw Totley AC M60 3:02:03 53%
140 371 Patrick Austin Cambridge Harriers M40 3:05:46 51%
372 372 Nicola Hart Ambleside AC L45 3:06:26 51%
373 373 Simon Brister Matlock AC M60 3:06:28 51%
477 169 John Nightingale U/A SM 3:07:33 51%
472 374 Gordon Trevor Shrewsbury AC M60 3:10:15 50%
475 375 Peter Hadley Cambridge Harriers M60 3:13:04 50%
267 376 Sarah Clarke Clayton le Moors Harriers L45 3:14:48 49%
98 377 Steve Davies Accrington Road Runners M70 3:15:43 49%
273 241 Lee Copplestone Saddleworth Runners SM 3:18:51 48%
325 289 Angela Donlan Wharfedale Harriers SL 3:28:18 46%
226 290 Sarah Martin Wharfedale Harriers SL 3:28:18 46%
114 334 Alan M Keane Saddleworth Runners M45 3:39:16 44%
487 378 Richard Clives FRA M70 4:22:06 36%
208 379 Mark Smith Pennine Fellrunners M50 DNF
422 380 Tim Sparrow U/A M45 DNF
426 381 Nick Harris Rossendale Harriers M60 DNF
184 382 Thirza Hyde Calder Valley L50 DNF
456 383 Andy Yapp Mercia M45 DNF
62 384 Maureen Laney Clayton le Moors Harriers L55 DNF
214 385 Britta Sendlhofer Ambleside AC SL DNF
72 386 John Helme Ambleside AC SM DNF
317 387 Graham Schofield Chorley Harriers M55 DNF
393 388 Darren Barwick St Edmund Pacers M40 DNF
255 389 Neill Williamson Malvern joggers M40 DNF