Long Mynd Valleys 2008

Race date: 
Sun, 03/02/2008 - 11:30am
Long Mynd Valleys
03/02/2008
Ave Leaders Time (1st 10) 1:48:06
Race# Poss In Cat NAME CLUB Cat TIME %Leader
132 1 1 Tim Werrett Mercia SM 1:40:58 107%
202 2 2 Pete Vale Mercia SM 1:41:38 106%
112 3 3 Ricky Graham Fell Ponies SM 1:43:16 105%
102 4 1 Mark Palmer U/A M40 1:46:01 102%
189 5 4 Roland Stafford Mercia SM 1:48:59 99%
186 6 5 Stan Charles Clwydian Range Runners SM 1:51:39 97%
98 7 6 Patrick Wooddisse Bristol & West AC SM 1:51:43 97%
168 8 2 Ian Hughes Shrewsbury AC M40 1:51:49 97%
120 9 7 Ian Houston Mercia SM 1:52:22 96%
69 10 8 Jon Newey Malvern Joggers SM 1:52:38 96%
48 11 3 Roger Lamb Mercia M40 1:54:03 95%
135 12 9 Colin Bishop Saddleworth Runners SM 1:55:14 94%
64 13 10 Peter Taylor Tattenhall Runners SM 1:57:13 92%
73 14 11 Rob Hughes Telford AC SM 1:57:28 92%
72 15 12 Matt Scriven Mercia SM 1:59:37 90%
194 16 1 Ed Davies Mercia M50 1:59:40 90%
183 17 4 Colin Lancaster Telford AC M40 2:00:45 90%
131 18 5 Simon Ellis Tattenhall Runners M40 2:01:04 89%
151 19 13 Jon Bowie Osw Olympians SM 2:01:16 89%
160 20 1 Anna Bartlett Shrewsbury AC SL 2:01:41 89%
24 21 2 Simon Daws Telford AC M50 2:01:56 89%
181 23 3 Chris Davies Saddleworth Runners M50 2:02:50 88%
111 24 6 Jonathan Moore Calder Valley M40 2:03:19 88%
100 25 7 Dale Colclough Staffs Moorland M40 2:03:27 88%
45 26 8 Nick Stringer Sparkhill M40 2:05:02 86%
41 27 1 Dave Tait Dark Peak M60 2:05:02 86%
187 28 14 Steven Cale U/A SM 2:05:51 86%
140 29 15 Dave Sykes Tattenhall Runners SM 2:05:53 86%
109 30 9 Julian Bradbury Mercia M40 2:06:02 86%
201 31 10 Paul Cadman Mercia M40 2:06:14 86%
67 32 16 Andrew Primrose Mercia SM 2:06:18 86%
156 33 11 Andrew Carruthers Halesowen AC M40 2:06:34 85%
16 35 4 Graham McAra Cheshire Hill Racers M50 2:06:49 85%
42 36 17 Dave Austin Bristol & West AC SM 2:07:04 85%
89 37 13 Jonathan Whilock Staffs Moorland M40 2:07:49 85%
157 38 18 Gareth Hardcastle U/A SM 2:08:11 84%
179 40 19 Neil Postans Shropshire Shufflers SM 2:08:32 84%
196 41 20 Jon Robinson Goyt Valley Striders SM 2:08:37 84%
55 42 14 Howard Chambers Saddleworth Runners M40 2:09:42 83%
161 43 15 Ian Travis FRA M40 2:10:04 83%
23 44 16 Matthew Clewes Mercia M40 2:10:24 83%
195 45 2 Barry Blyth Macclesfield Harriers M60 2:10:34 83%
122 46 21 David McCarthy U/A SM 2:10:48 83%
75 47 17 Henry Thomas Telford AC M40 2:13:02 81%
38 48 22 Richard Lloyd Mercia SM 2:13:06 81%
170 49 23 Jon Hedger U/A SM 2:13:17 81%
141 50 24 Mark Smith Tattenhall Runners SM 2:13:35 81%
81 51 18 Ray Green Saddleworth Runners M40 2:14:17 81%
180 52 25 Peter Gilder Swindon Striders SM 2:14:31 80%
123 53 19 Adrian Donnelly Shrewsbury AC M40 2:14:59 80%
142 54 5 Nicholas Holmes Tattenhall Runners M50 2:15:01 80%
200 55 20 Andrew Anastas Glossopdale Harriers M40 2:15:24 80%
149 56 26 Andrew Birch Osw Olympians SM 2:15:36 80%
176 57 21 Tracey Woodyard Springfield Striders M40 2:15:43 80%
143 58 22 Peter Gardner FRA M40 2:15:55 80%
158 59 6 Brian Hardcastle Rhayader AC M50 2:16:17 79%
14 60 23 William Harris Shropshire Shufflers M40 2:16:33 79%
53 61 24 Simon Blease Brycheiniog M40 2:16:44 79%
173 62 27 Gary Pearson Croft Ambry SM 2:18:22 78%
83 63 25 Dave Powell Aberystwyth AC M40 2:18:27 78%
70 64 26 Noel Hogan Newport & Dist M40 2:18:42 78%
29 65 7 Andrew Fox Glossopdale Harriers M50 2:18:46 78%
152 66 8 Steve Hammond Tattenhall M50 2:19:03 78%
95 67 27 Andrew Mason Springfield Striders M40 2:19:10 78%
166 68 28 Jon Legge Springfield Striders M40 2:19:25 78%
164 69 29 Tim Jones Shropshire Shufflers M40 2:19:36 77%
65 70 28 Shaun Thompson U/A SM 2:20:10 77%
113 72 29 Andy Fleet Fell Ponies SM 2:20:39 77%
20 73 30 Anthony Marsh Springfield Striders SM 2:20:47 77%
145 76 31 Michael Innes Mercia M40 2:20:56 77%
178 77 2 Julie Cowley Mercia L40 2:20:58 77%
46 78 3 Val Swingler Shropshire Shufflers L40 2:21:23 76%
199 79 31 Tim Devanney Shropshire Shufflers SM 2:22:13 76%
184 80 32 Nigel Glaze Telford AC M40 2:22:26 76%
101 81 9 Karl Edwards Fell Ponies M50 2:22:33 76%
90 82 10 Paul Miller Tattenhall Runners M50 2:22:36 76%
205 83 11 Chris Kelsey Wells City Harriers M50 2:23:02 76%
165 84 32 Martin Godwin U/A SM 2:23:12 75%
97 85 33 Chris Myles Shropshire Shufflers M40 2:23:29 75%
171 86 33 David Carton SMC SM 2:24:31 75%
114 87 34 Darren Mitchelmore Pontesbury Mashers M40 2:24:32 75%
116 89 4 Lisa Garside Telford AC L40 2:24:44 75%
8 90 35 Julian Catmull Springfield Striders M40 2:25:17 74%
47 91 34 Dave Woodvine Shropshire Shufflers SM 2:25:45 74%
125 92 12 David Holmes Preston Harriers M50 2:25:47 74%
154 93 35 Andrew Turner U/A SM 2:26:12 74%
118 94 36 Darren Sutton Springfield Striders SM 2:27:27 73%
139 96 13 Andy Lewis Shrewsbury AC M50 2:27:55 73%
96 98 14 Ian Ankers Staffs Moorland M50 2:28:31 73%
39 99 37 David Hindley S. Cheshire Harriers SM 2:28:40 73%
147 100 37 Timothy Parker Mercia M40 2:29:06 73%
92 101 6 Penny Priest Ludlow SL 2:30:49 72%
85 103 15 David Edge Staffs Moorland M50 2:30:57 72%
148 104 38 Janet Hatton Macclesfield Harriers M40 2:31:01 72%
60 105 3 Colin Williamson Shropshire Shufflers M60 2:31:10 72%
146 106 39 Craig Harwood Macclesfield Harriers M40 2:31:28 71%
159 107 40 Andy Walmsley Bowland Fellrunners M40 2:31:38 71%
93 108 16 Graham Dews Mercia M50 2:32:08 71%
197 109 17 Paul Sanderson Telford AC M50 2:32:21 71%
124 110 41 Andrew Gray U/A M40 2:32:21 71%
68 111 8 Carol Williams Tattenhall Runners SL 2:32:22 71%
87 112 18 Phil Blatch Mercia M50 2:32:22 71%
10 113 19 John Williams Springfield Striders M50 2:32:55 71%
32 114 38 Craig Walker Calder Valley SM 2:33:14 71%
4 115 42 Gary Wright Springfield Striders M40 2:33:30 70%
66 116 5 Yvette Lewis Mercia L40 2:33:38 70%
175 117 43 Jamie Woodyard Springfield Striders M40 2:33:42 70%
54 118 39 Jason Praill Springfield Striders SM 2:34:03 70%
37 119 44 David York Tattenhall Runners M40 2:34:06 70%
121 120 20 Dave Nichols Mercia M50 2:34:12 70%
51 121 9 Sarah Colbert Springfield Striders SL 2:34:47 70%
71 122 40 Sandy Mackenzie Newport & Dist SM 2:35:07 70%
76 123 21 Tim Brockington Springfield Striders M50 2:35:16 70%
126 124 41 Peter Beddoes U/A SM 2:35:41 69%
133 125 45 Andrew Kettles Springfield Striders M40 2:35:50 69%
191 126 42 Lawrence Day U/A SM 2:36:18 69%
108 127 22 Eddie Austrums Mercia M50 2:36:32 69%
185 129 23 Dave Hopkins Telford AC M50 2:37:23 69%
129 130 46 Geoff Beech Telford Harriers M40 2:37:27 69%
198 131 43 Simon Griffiths U/A SM 2:39:12 68%
182 133 10 Louise Staples Blarpear Joggers SL 2:41:33 67%
61 134 24 Robert Morris Wye Valley Runners M50 2:41:39 67%
79 135 25 Stefan Gross Saddleworth Runners M50 2:41:40 67%
88 136 5 Mike Elwell Saddleworth Runners M60 2:41:40 67%
174 137 44 Toby Newman U/A SM 2:43:52 66%
153 138 26 Neil Bradley Springfield Striders M50 2:44:00 66%
78 139 7 Sue Kiveal Saddleworth Runners L40 2:44:04 66%
77 140 11 Claire Wightman Saddleworth Runners SL 2:44:07 66%
137 141 45 Adam Fox U/A SM 2:44:23 66%
138 142 46 James Adney U/A SM 2:44:24 66%
36 143 47 Paul Atkinson Calder Valley M40 2:44:57 66%
134 144 6 Gary Gunner Croft Ambry M60 2:45:56 65%
59 145 12 Lucy Westcott Springfield Striders SL 2:46:24 65%
150 146 48 Richard Kenworthy Tattenhall Runners M40 2:46:45 65%
15 147 27 Richard Saunders Saddleworth Runners M50 2:47:00 65%
136 148 28 David Gould Trail Running Association M50 2:47:24 65%
107 151 49 Denise Broom Cheadle RC M40 2:48:07 64%
130 152 30 Chris Good Ludlow M50 2:48:19 64%
94 153 7 Rod Campbell Staffs Moorland M60 2:48:31 64%
74 154 50 Andrew Ritchings Springfield Striders M40 2:49:44 64%
82 155 48 Ian Roberts U/A SM 2:49:48 64%
104 156 51 Stuart Pedley Claverley ABC M40 2:50:01 64%
188 157 52 Paul McKeeney Northbrook AC M40 2:50:03 64%
31 158 49 Ed Wilson Pennine FR SM 2:50:55 63%
49 160 8 Arthur Clare-Hay Mercia M60 2:51:45 63%
50 161 53 Mark Williams Springfield Striders M40 2:51:46 63%
162 163 8 Leena Sankey Mercia L40 2:52:12 63%
57 164 13 Jo Hogg Saddleworth Runners SL 2:52:45 63%
30 165 9 John Yandell Mercia M60 2:53:17 62%
80 166 10 Ian Marshall Cambridge Harr M60 2:54:07 62%
110 167 55 Gary Joslin Springfield Striders M40 2:54:46 62%
177 168 2 Julie Cooper LDWA L50 2:55:12 62%
192 169 56 Philip Barnes Macclesfield Harriers M40 2:55:36 62%
190 170 31 Rob Rodie Springfield Striders M50 2:57:13 61%
62 171 51 Jon Utley Croft Ambrey SM 2:58:02 61%
84 172 11 Janet Hill Springfield Striders M60 2:58:52 60%
144 173 14 Maria Spurling Shropshire Shufflers SL 2:59:50 60%
58 174 57 Paul Stukas Springfield Striders M40 2:59:50 60%
40 175 58 Richard Haynes Amazing Feet M40 3:00:09 60%
115 176 32 Gordon Trevor Shrewsbury AC M50 3:00:59 60%
52 177 12 Malcolm Savage Springfield Striders M60 3:03:49 59%
56 178 13 Roy Bradley Saddleworth Runners M60 3:03:49 59%
167 179 52 Andrew Stroud Springfield Striders SM 3:05:36 58%
27 22 Alison Tickner Oswestry Olympians SL 3:05:40 88%
6 181 60 Jon Bolton Gt Bentley RC M40 3:06:15 58%
127 182 33 Tony Steward Calder Valley M50 3:08:05 57%
63 183 9 Joanna Gemmill Springfield Striders L40 3:08:31 57%
117 184 61 Colin Downey Dudley Kingswinford M40 3:08:55 57%
12 34 Clive Greatorex Calder Valley FR M40 3:09:42 85%
35 39 Suzy Pyne Shropshire Shufflers L40 3:11:14 84%
128 185 53 Phil Holden U/A SM 3:11:37 56%
119 186 14 Peter Hadley Cambridge Harr M60 3:12:01 56%
105 187 34 David Chisman Droitwich M50 3:12:07 56%
103 188 54 Graham Hayter Claverley ABC SM 3:12:20 56%
106 190 15 Roger Canavan Amazing Feet M60 3:19:57 54%
172 191 36 Dave Mantle Mercia M50 3:21:13 54%
155 192 37 Justin Gutmann Macclesfield Harriers M50 3:22:00 54%
28 71 Bill Cock Oswestry Olympians M40 3:23:35 77%
206 193 3 Sue Clarke Springfield Striders L50 3:23:47 53%
207 194 62 John Clarke Springfield Striders M40 3:23:47 53%
25 74 Ellen Ashton Oswestry Olympians SL 3:23:50 77%
22 75 Sue Whittingham Shropshire Shufflers L50 3:23:56 77%
203 195 10 Terri Jones Maldwyn Harriers L40 3:26:14 52%
204 196 63 Vaughan Griffiths U/A M40 3:26:15 52%
19 88 Julie Wyant Newport SL 3:27:33 75%
91 197 55 Christopher Trigg U/A SM 3:29:40 52%
17 95 Prue Shelley FRA SL 3:30:54 73%
18 97 Richard Gilbert Newport M40 3:30:57 73%
21 102 Kerry Marsh Springfield Striders SL 3:33:55 72%
26 128 Grahame James Mercia M60 3:40:11 69%
13 132 Susan Hinde Saddleworth Runners L40 3:43:32 67%
43 149 Ian Yarroll Shropshire Shufflers M50 3:50:46 64%
44 150 Jonathan Power U/A SM 3:50:59 64%
33 159 Wayne Guest Shropshire Shufflers SM 3:54:15 63%
34 162 Nigel Roberts Shropshire Shufflers M40 3:54:52 63%
11 180 Nikki Bennett Gt Bentley RC M40 4:09:14 58%
5 189 Patrick Knowles Springfield Striders M50 4:18:52 55%
193 198 Chris Dawes LDWA M60 Time Not recorded
86 199 17 Tony Thompson Mercia M60 DNF
9 200 64 Gary Fleet Saddleworth Runners M40 DNF
163 201 38 Geoff Cowell Mercia M50 DNF
99 202 65 Leighton Anthony U/A M40 DNF
7 203 56 Mark Bollom Mercia SM DNF
169 204 57 Simon White U/A SM DNF
1 205 4 Anne Miller Springfield Striders L50 DNF
2 206 11 Julie Neilson Springfield Striders L40 DNF
3 207 12 Fiona Stukas Springfield Striders L40 DNF