Cardington Cracker 2001

Race date: 
Sun, 02/12/2001 - 8:04pm

Leader Ave time 1:17:54
Pos Name Club Cat Time % Leaders time
1 Tim Davies Mercia SM 1:10:58 109.76
2 James McQueen Eryri SM 1:13:44 105.64
3 Andrew Davies Mercia SM 1:17:40 100.29
4 Tim Werrett Mercia SM 1:18:02 99.82
5 Robert Little Mercia SM 1:19:22 98.14
6 Colin Lancaster Ludlow M40 1:19:32 97.94
7 Graham McNeil Helsby SM 1:20:05 97.26
8 Tim Higginbottom Wrexham SM 1:20:44 96.48
9 Boff Whalley Pudsey and Bramley M40 1:20:55 96.26
10 John Wootton Wharfedale M40 1:21:36 95.46
11 Mark Fleming Ambleside M40 1:21:50 95.18
12 Andrew Yapp Mercia SM 1:22:39 94.24
13 Greg Abrahams U/A SM 1:22:51 94.02
14 Bryan Carl Congleton SM 1:23:41 93.08
15 Matthew Clewes Mercia M40 1:23:46 92.99
16 Patrick Devine - Wright Owls SM 1:24:04 92.66
17 Steve Needs Telford AC M40 1:24:09 92.56
18 Dave Tait Dark Peak M50 1:24:33 92.13
19 Jamie Loxam Stockport SM 1:25:25 91.19
20 Dave Coley Telford AC SM 1:25:59 90.59
21 Simon Entwistle Glossopdale M40 1:26:12 90.36
22 Rob Woodall Mercia M40 1:26:46 89.77
23 Carl Harris Halesowen SM 1:26:53 89.65
24 Pete Vale Mercia SM 1:27:00 89.53
25 Paul Martin Mercia M40 1:27:10 89.36
26 Andrew Davies Mercia SM 1:27:39 88.87
27 Alex Copping Bath SM 1:27:45 88.77
28 Andy Smith Telford H M40 1:27:50 88.68
29 Wayne Percival Helsby M40 1:27:58 88.55
30 Russell Mapp Ludlow M40 1:28:07 88.40
31 Neil Ashcroft Ambleside SM 1:28:22 88.15
32 Polly Gibb Mercia SL 1:28:26 88.08
33 Michael Innes U/A SM 1:29:19 87.21
34 Graham McAra Helsby M40 1:29:20 87.19
35 Tim Parker Mercia M40 1:29:34 86.97
36 Alan Duncan Bowland M40 1:29:35 86.95
37 Chris Taylor Mercia M40 1:29:37 86.92
38 Dave Waittey Bro Drysynni M40 1:29:42 86.84
39 Nick Hazelwood Halesowen SM 1:30:06 86.45
40 James Savage Stourport SM 1:31:27 85.18
41 Henry Thomas Telford AC SM 1:31:29 85.14
42 Noel Hogan Newport SM 1:31:30 85.13
43 Scott Lewis Telford H SM 1:31:32 85.10
44 Chris Smallman Worcester SM 1:31:37 85.02
45 Pete Goddard Mercia M40 1:31:50 84.82
46 Bob Dredge Mercia M50 1:32:30 84.21
47 Rick Robson Mercia M40 1:33:26 83.37
48 John Fry Telford AC M50 1:33:26 83.37
49 Nick Jones Shrewsbury M40 1:33:29 83.32
50 John Marsh Tarren Hendre M50 1:33:32 83.28
51 Mike Blake Eryri M50 1:33:50 83.01
52 Clive Edwards Tattenhall M40 1:34:11 82.70
53 Gill Harris Mercia L40 1:34:28 82.46
54 Benjamin Tromans Halesowen M40 1:34:32 82.40
55 46 SM 1:34:45 82.21
56 Richard Heelis Mercia M40 1:35:04 81.93
57 Kevin Francis Shrewsbury SM 1:35:05 81.92
58 Warren Hadfield Stone SM 1:35:45 81.35
59 Andrew Spreadborough Ludlow M40 1:35:51 81.27
60 Nicholas Holmes Tattenhall M40 1:36:04 81.08
61 Gordon Manson Oswestry M40 1:36:14 80.94
62 Mike Aitken U/A M40 1:36:20 80.86
63 Andrew Hearle U/A M40 1:36:21 80.84
64 Andrew Lloyd Halesowen SM 1:36:24 80.80
65 Ian Keyte Broms & Red M40 1:36:30 80.72
66 Martin Potter Mercia M50 1:36:32 80.69
67 Nick Wright Northbrook SM 1:36:22 80.83
68 Glenn McDonald - Jones Newport M40 1:36:38 80.61
69 Graham Decourcy Cambridge H M40 1:36:42 80.55
70 Mark Pomfret Ambleside M40 1:37:14 80.11
71 John Amies Congleton M50 1:37:17 80.07
72 Ian Pudge Spectrum SM 1:37:22 80.00
73 Nick Hamberry Kendal M50 1:37:24 79.97
74 Victoria Musgrove Eryri L40 1:37:28 79.92
75 Barry Thompson Halesowen M40 1:37:47 79.66
76 Carol McCarthy Helsby L40 1:37:54 79.56
77 Mick Valentin Cannock & Staffs SM 1:38:21 79.20
78 Phillip Bratby Congleton M50 1:38:43 78.91
79 Phillip Johnson Mercia M40 1:38:53 78.77
80 David Holmes Preston M40 1:39:06 78.60
81 Richard Larkin U/A SM 1:39:20 78.42
82 Andy Smith Helsby M40 1:39:40 78.15
83 Ben Penfold U/A M40 1:40:16 77.69
84 Ian Davies Mercia M40 1:40:44 77.33
85 Andy Barton Shropshire Shufflers M40 1:40:46 77.30
86 David Edge Staffs Moorland M40 1:41:20 76.87
87 Ian Luckett Mercia SM 1:41:33 76.70
88 Les Freeman Kendal SM 1:41:39 76.63
89 Julian Spencer Spectrum M40 1:41:42 76.59
90 Annie Capp Telford H L40 1:41:46 76.54
91 Peter Starlevic Wootton M40 1:41:50 76.49
92 Ian Jones Mercia M50 1:41:54 76.44
93 Dave Davies Telford AC M40 1:43:22 75.36
94 Tim Jones Real Runners M40 1:43:38 75.16
95 Billy Llewellyn U/A M40 1:43:40 75.14
96 David Fisher Cambridge H M50 1:44:40 74.42
97 Celia Mills Kenilworth SL 1:45:01 74.17
98 Kevin Wood Dudley Kings M40 1:45:05 74.12
99 Brigit Eyke Oswestry L40 1:45:11 74.05
100 Paul Bradley Dudley Kings M40 1:45:13 74.03
101 Peter Hodgett Stafford M50 1:45:15 74.01
102 Graham Chidley Mercia SM 1:45:22 73.93
103 Claire Willis Shropshire Shufflers SM 1:45:23 73.91
104 Steve Ball U/A SM 1:45:56 73.53
105 Grahame Hughes Mercia M40 1:46:15 73.31
106 Chris Derham Lancs and Morc M40 1:46:59 72.81
107 Chris Edwards Dark Peak SM 1:47:12 72.66
108 Chris Wynn U/A SM 1:47:46 72.28
109 Rob Evason U/A SM 1:47:53 72.20
110 Alan Wright Warrington M60 1:47:59 72.13
111 Jenny Ewells Wrexham SM 1:48:02 72.10
112 Andy Todd Helsby M50 1:48:05 72.07
113 Mark Newell Cambridge H M40 1:48:10 72.01
114 Barrie Hobbs Nailsea SM 1:48:15 71.96
115 Andrew Parker Dudley Kings M50 1:48:35 71.74
116 David Leitch Dudley Kings SM 1:48:40 71.68
117 John Tomkinson Staffs Moorlands M40 1:48:41 71.67
118 Jamie Davies Telford AC SM 1:48:51 71.56
119 Theresa Paul Tottan SL 1:49:21 71.23
120 Les Pullen Cambridge H M40 1:49:40 71.03
121 Roger Sandland Telford AC M60 1:49:47 70.95
122 John Littley Telford H M40 1:50:00 70.81
123 Phil Boulton Staffs Moorland M50 1:50:11 70.69
124 David Tull Cambridge H M50 1:50:21 70.59
125 Geoff Cowell U/A M40 1:50:22 70.58
126 Barrie Nicholas Mercia M60 1:50:59 70.18
127 Paul McGovern U/A SM 1:51:05 70.12
128 Jonathan Bailey U/A SM 1:51:06 70.11
129 Phil Blatch Mercia M50 1:51:07 70.10
130 Joan Clarke Stourbridge L40 1:51:36 69.80
131 Patrick Haydock FRA SM 1:51:46 69.69
132 David Gould TRA M40 1:52:33 69.21
133 Alex Hall Cambridge H M40 1:52:38 69.16
134 David Lloyd Halesowen M50 1:52:55 68.98
135 John Dodd U/A M60 1:53:07 68.86
136 Colin Williamson Shropshire Shufflers M55 1:53:09 68.84
137 Stephen Levitt U/A M40 1:53:31 68.62
138 Peter Hill Goyt Valley M45 1:54:11 68.22
139 Phil Harris Mercia M45 1:54:20 68.13
140 Peter Cooke U/A 1:54:29 68.04
141 Chris Goode Croft Ambrey M40 1:55:08 67.65
142 Alan Hodgkiss Mercia M55 1:55:40 67.34
143 Alex Robertson Helsby MV50 1:56:07 67.08
144 David Pritchard Mercia M55 1:56:21 66.95
145 Peter Adams Shropshire Shufflers MV50 1:56:40 66.77
146 Rhian Loudon Newport H #DIV/0!
147 Gordon Trevor Shrewsbury MV50 1:57:27 66.32
148 Roger Perry U/A MV55 1:58:01 66.00
149 Andy Perry U/A 1:58:02 65.99
150 Brian Belfield Staffs Moorlands MV50 1:58:05 65.96
151 Robbie Webster Helsby M60 1:58:15 65.87
152 Mike Day Mercia M45 1:58:32 65.71
153 Mike Edwards Dark Peak MV55 1:58:39 65.65
154 Marilyn Price Presteigne L40 1:59:02 65.44
155 Keith Matthews Oswestry Oly M60 1:59:37 65.12
156 Ian Beattie U/A M40 1:59:53 64.97
157 John Yandell U/A MV55 2:00:20 64.73
158 Tony Targett Nailsea M60 2:00:32 64.62
159 Simon Beedles U/A M45 2:00:40 64.55
160 Sid Cobain Over the Hill M45 2:00:50 64.46
161 Chris Horder Nailsea MV55 2:01:02 64.36
162 Ernie Potter Helsby MV55 2:01:15 64.24
163 Brian Evans Eryri M60 2:01:16 64.23
164 Ken Plows Warrington M45 2:01:37 64.05
165 Eddie Campbell Warrington MV50 2:02:03 63.82
166 Koos Rademaker Tri Amberfoot MV55 2:02:17 63.70
167 Dave Walker Glossopdale M45 2:02:45 63.46
168 Ian Barwise Warrington MV50 2:03:35 63.03
169 Greg Sturdy Nailsea M45 2:04:06 62.77
170 Matthew Dowsett U/A 2:05:10 62.23
171 Adrian Low Halesowen 2:05:18 62.16
172 Rose Coleman Presteigne L45 2:06:53 61.39
173 Grahame James Mercia M50 2:08:21 60.69
174 Martin Winters Nailsea M40 2:08:31 60.61
175 John Traxler TRA M45 2:08:33 60.59
176 John Carsen Eryri M60 2:11:34 59.20
177 Chris Dawes Wrekin O MV55 2:12:56 58.60
178 Pam Matthews Oswestry Oly L50 2:13:09 58.50
179 Helen McDonald - Jones Newport L45 2:14:20 57.98
180 Carol Dredge Mercia L45 2:17:09 56.79
181 Bryan Bridges U/A 2:18:26 56.27
182 Dave Jackson Telford AC M45 2:18:42 56.16
183 Dave Hopkins Telford AC M45 2:18:42 56.16
184 Simon Fairley Nailsea 2:22:20 54.73
185 Peter Brady Nailsea M45 2:22:21 54.72
186 Michael Carroll London Irish M45 2:22:22 54.71
187 Geoff Sproson U/A MV50 2:23:53 54.14
188 Paul Oldfield U/A M40 2:29:22 52.15
189 Fiona Pudge Spectrum Striders 2:29:23 52.14
190 Sandra Lang Nailsea L35 2:32:45 50.99
191 Pauline RIchards Mercia L50 2:34:29 50.42
192 Duncan Jones Mercia SM 2:34:30 50.42
193 Richard Bishop Shropshire Shufflers MV50 2:36:33 49.76
194 Steven O Sullivan U/A 2:39:39 48.79
195 Karen Pengelly U/A 2:39:40 48.78
196 Ruth Wallace Nailsea L40 2:54:22 44.67
197 Jessica Horder Nailsea 2:54:22 44.67