Cardington Cracker 2006

Race date: 
Sun, 03/12/2006 - 11:00am

POS. RACE NO. NAME CLUB CAT TIME
1 260 Tim
Davies
Mercia MS 01:09:43
2 124 Michael
James
Shrewsbury
AC
MS 01:10:01
3 68 Tom
Owens
Mercia MS 01:13:23
4 188 Pete
Vale
Mercia MS 01:14:32
5 159 Richard
Roberts
Eryri MS 01:18:17
6 105 Patrick
Devine Wright
Owls
AC
MS 01:20:38
7 144 Ian
Hughes
Shrewsbury
AC
MS 01:20:42
8 27 Nigel
Bunn
Tring
RC
MV40 01:20:45
9 4 Greg
Deacon
Basildon MS 01:21:32
10 276 Andy
Yapp
Mercia MV40 01:21:39
11 107 Matt
Scriven
Mercia MS 01:21:41
12 249 John
Montgomery
Clwydian
RC
MV40 01:22:08
13 139 Martin
Humphreys
Stroud
AC
MS 01:22:29
14 280 Bryan
Carr
Congleton
Harriers
MV40 01:22:32
15 109 Patrick
Woodisse
Bristol
& West
MS 01:22:46
16 198 Roger
Lamb
Mercia MV40 01:22:58
17 30 Martin
Shaw
Mynydd
DU
MS 01:23:06
18 134 Mark
Bollom
Mercia MS 01:23:21
19 229 James
Pearce
Congleton
Harriers
MS 01:23:58
20 28 Barry
Wilkinson
U/A MS 01:23:59
21 39 Neil
Ashcroft 35
Ambleside
AC
MS 01:24:33
22 48 Martin
Bird
Nailsea
RC
MV40 01:24:42
23 272 A
Carruthers 45
Halesowen
AC
MV40 01:24:48
24 23 Graham
McAra
Cheshire
Hill Racers
MV50 01:24:52
25 123 Kevin
Francis
Shrewsbury
AC
MV40 01:25:02
26 1 Colin
Lancaster 45
Telford
AC
MV40 01:25:40
27 3 Andy
Davies
Mercia MS 01:25:52
28 125 Graham
Jones
Shrewsbury
AC
MV50 01:25:57
29 72 Stephen
Jones
Eryri MV50 01:26:01
30 180 Jim
Bell 45
Dark
Peak
MV40 01:26:13
31 99 Sally
Newman 45
Calder
Valley
LV40 01:26:22
32 181 Tony
Heron
Dark
Peak
MS 01:26:44
33 286 Simon
Bowen
Shrewsbury
AC
MS 01:27:12
34 29 Daniel
Nettlefield
Nailsea
RC
MS 01:27:15
35 277 Juan
Castillo
Shrewsbury
AC
MS 01:27:28
36 91 Matthew
Clewes 45
Mercia MV40 01:27:36
37 26 Simon
Daws
Telford
AC
MV50 01:27:56
38 231 Peter
Newham
Congleton
Harriers
MS 01:28:15
39 33 David
Johnston
Mercia 0 01:28:18
40 132 Stephen
Jones
Wrexham
AAC
MS 01:28:23
41 145 Oli
Cox
Desford
Striders
MS 01:28:39
42 182 Dave
Tait 55
Dark
Peak
MV60 01:28:41
43 108 Chris
Smallman
Mercia MV40 01:28:45
44 94 Robin
Guy
Newport
RC
MS 01:28:55
45 101 Helen
Fines
Bristol
& West
LS 01:29:20
46 254 Elwyn
Davies
U/A MV40 01:29:23
47 160 Anna
Bartlett
Shrewsbury
AC
LS 01:30:23
48 58 Johnny
Moore
Stainland
Lions
MS 01:30:30
49 172 Steve
Hammond 45
Tattenhall
Runners
MV50 01:30:43
50 24 Rod
Sinclair
Cirencester MS 01:30:58
51 244 Anthony
Nicholls
Wrekin
Road Runners
MS 01:31:10
52 90 Chris
Taylor
Mercia MV50 01:31:10
53 166 Julian
Bradbury
U/A MV40 01:31:11
54 56 Shane
Goodrich
Bowline MS 01:32:20
55 138 Steven
Fenney
Stone
MM
MS 01:32:37
56 119 Paul
Jones
Oswestry
Olympians
MS 01:32:50
57 178 Mick
Cochrane
Dark
Peak
MV60 01:32:57
58 152 Mark
Agnew
Mercia MV40 01:33:01
59 158 Glen
Coleman 45
Long
Eaton 86
MV40 01:33:04
60 255 Charlie
Bailey
Shrewsbury
AC
MS 01:33:15
61 19 Ian
Gladwell
West
End Runners
0 01:33:20
62 113 Mark
Brooks
U/A MV40 01:33:28
63 162 Andy
Brooks
Shelton
Striders
MS 01:33:53
64 130 Graham
Lowe
Helsby MS 01:34:07
65 121 Geoff
Kirk 45
Dark
Peak
MV40 01:34:23
66 95 Andrew
Rogerson 45
Pensby
Runners
MV40 01:34:42
67 150 Darren
Ellis
Ludlow
Runners
MS 01:34:48
68 239 Geoff
Pettengell 45
Macclesfield MV40 01:34:52
69 147 Andrew
Lewis
Shrewsbury
AC
MV50 01:34:58
70 170 Nigel
Rowlands
Clwydian
RC
MS 01:35:05
71 47 Henry
Thomas
Telford
AC
MV40 01:35:10
72 266 Richard
Hornby
Ludlow
Runners
MS 01:35:12
73 31 Andrew
Hearle
Mercia MV50 01:35:24
74 230 John
Amies
Congleton
Harriers
MV60 01:35:29
75 46 Tim
Brockington
Springfield
Striders
MV50 01:36:14
76 259 Mick
Jones 45
U/A MV40 01:37:05
77 131 Charles
Ashley 45
Wrexham
AAC
MV40 01:37:13
78 32 Ken
Fotherby
Wolverhampton
& Bilson
MV50 01:37:54
79 118 Neil
Bevan
Oswestry
Olympians
MS 01:37:58
80 89 Noel
Hogan
Newport
RC
MV40 01:38:10
81 171 Sarah
Hammond
Tattenhall
Runners
LV40 01:38:21
82 22 Richard
Bellaries
Clayton
Le Moors
MV50 01:38:22
83 34 Steve
Lloyd
Eryri MV50 01:38:26
84 115 Duncan
Baker 48
Hunters
Bog Trotter
MV40 01:39:24
85 142 Vic
Belshaw 45
Eryri MV40 01:39:26
86 71 Edward Joplins MS 01:39:38
87 49 Andrew
Mason
Springfield
Striders
MV40 01:39:40
88 242 Adam
Stockwell
Shrewsbury
AC
MS 01:39:42
89 245 Lawrie
Jones
Mercia MV50 01:39:45
90 133 Rachel
Bollom
Mercia LV40 01:40:00
91 169 David
Edge
Staffs
Moorlands
MV50 01:40:03
92 51 Walter
Marsh 55
Bro
Dysynni
MV50 01:40:08
93 153 Paul
Wright
Helm
Hill
MV40 01:40:21
94 65 John
Marsh
Tarren
Hendre
MV60 01:40:22
95 191 Penny
Priest
Ludlow
Runners
LS 01:40:25
96 234 Tim
Jones 45
Shropshire
Shufflers
MV40 01:40:43
97 252 Richard
Gilbert
Telford
Harriers
MV40 01:40:46
98 197 John
Keyworth
Pensby
Runners
MV50 01:40:50
99 184 Ian
Ankers 55
Staffs
Moorlands
MV50 01:41:08
100 84 Kean
Rowlands 45
Clwydian
RC
MV40 01:41:12
101 77 Mike
Blake 55
Eryri MV50 01:41:31
102 141 John
Linley 55
Clwydian
RC
MV50 01:41:42
103 237 Martin
Godwin
U/A MS 01:41:44
104 35 Billy
Llewellyn 45
Telford
AC
MV40 01:41:57
105 111 Eddie
Austrums 55
Mercia MV50 01:42:10
106 200 Val
Swingler
Shropshire
Shufflers
LS 01:42:18
107 2 Andy
Smith 45
Telford
AC
MV40 01:42:24
108 92 Sandy
Mackenzie
Newport
RC
MS 01:42:31
109 258 Grace
Chillingworth
Shrewsbury
AC
LS 01:43:01
110 232 Amanda
Bell
Cheshire
Hill Racers
LS 01:43:18
111 62 Ian
Davies 45
Retford
AC
MV40 01:43:27
112 241 Rick
Robson
Mercia MV50 01:43:43
113 135 Geoff
Cowell 45
Mercia MV40 01:43:44
114 54 Jamie
Dewick
Calder
Valley
MS 01:43:49
115 250 Geoff
Beech
Telford
Harriers
MV40 01:44:11
116 50 Stephen
Cannons
U/A MV40 01:44:13
117 164 Gordon
Orme
Birchfield
Harriers
MV60 01:44:20
118 257 A
Spreadborough 45
Ludlow
Runners
MV40 01:44:26
119 267 Graham
Hughes 45
Mercia MV40 01:44:32
120 154 Gill
Evans 45
Shepshed LV40 01:44:52
121 281 Kevin
Jackson
Abbey
Runners
MV40 01:45:04
122 82 Jenny
Ewels
Clwydian
RC
LS 01:45:06
123 146 Jules
Toone
U/A LS 01:45:16
124 102 Ward
Linney
U/A MS 01:45:18
125 195 Kathryn
Roberts
Helsby LS 01:45:25
126 126 Paul
Edwards
U/A MV40 01:45:25
127 10 Marc
Christian
Telford
Harriers
MV40 01:46:00
128 53 Tom
Banks
Razzers
Runners
MV40 01:46:02
129 262 Philip
Jones 45
U/A MV40 01:46:26
130 183 Chris
Myles
Shropshire
Shufflers
MV40 01:46:33
131 44 William
Helliwell
U/A MV60 01:46:42
132 81 Graham
De Courcey
Cambridge
Harriers
MV50 01:46:50
133 177 Gavin
Stewart
Mercia MS 01:46:54
134 253 Glyn
Jones
U/A MV40 01:46:56
135 269 Andy
Collas
Two
Wheel Cycles
MS 01:47:23
136 86 Philip
Turner 55
U/A MV50 01:47:24
137 40 Neville
Griffiths
Spectrum
Striders
MV60 01:47:34
138 106 Rob
Gregory
Owls
AC
MV40 01:47:36
139 161 David
Thornton
Shelton
Striders
MV50 01:47:56
140 278 Dave
Nicholls 55
Mercia MV50 01:48:07
141 176 Don
Bullough 45
Cheshire
Hill Racers
MV40 01:48:16
142 79 Stephen
Bajic 45
Telford
Harriers
MV40 01:48:18
143 38 Derek
Owen
Shrewsbury
AC
MV50 01:48:25
144 129 Holly
Taylor
Helsby LS 01:48:26
145 93 John
Coombes
Mercia MV60 01:48:26
146 263 Mike
Sreetly
Cuthbert MV40 01:48:46
147 104 Les
Chesterton 55
Owls
AC
MV50 01:48:47
148 52 Paul
Oldfield 45
Clwydian
RC
MV40 01:48:49
149 42 John
Williams
Springfield
Striders
MV50 01:48:52
150 291 Mel
Price
U/A MS 01:48:56
151 6 Ian
Marshall 55
Cambridge
Harriers
MV50 01:49:06
152 285 Tony
Wright 45
Shropshire
Shufflers
MV40 01:49:09
153 240 Steve
Ball
U/A MV40 01:49:12
154 45 Andrew
Kettles 45
Springfield
Striders
MV40 01:49:14
155 67 Emma
Hargrave
BRAT LS 01:49:17
156 282 Dave
Hopkins
Telford
AC
MV50 01:49:21
157 284 Stephen
Thompson
U/A MV40 01:49:28
158 193 Brian
Belfield 55
Staffs
Moorlands
MV50 01:49:38
159 97 Mark
Jelley 45
Wreake
Runners
MV40 01:49:58
160 185 Darren
Mitchelmore
Pontesbury
Masters
MV40 01:50:23
161 233 Shaun
Tyas 45
U/A MV40 01:50:26
162 261 Peter
Vandomf
U/A MV40 01:50:30
163 83 Sandra
Rowlands 35
Clwydian
RC
LS 01:50:54
164 75 Geoffrey
Clack
U/A MV60 01:51:40
165 87 Andy
Todd
Helsby MV60 01:51:58
166 196 David
Gould
Trail
Running Association
MV50 01:52:03
167 137 John
Yandell
Mercia MV60 01:52:22
168 290 Dave
Mantle
Mercia MV50 01:52:29
169 55 Tony
Illston 65
Bowline MV60 01:52:34
170 189 Alan
Morris 65
Shropshire
Shufflers
MV60 01:52:44
171 268 Sue
Ashley
Chepstow LV50 01:52:55
172 247 Melvyn
Evans
U/A MV40 01:53:10
173 165 Andy
Wildman 45
U/A MV40 01:53:15
174 36 Chris
Good 45
Ludlow
Runners
MV40 01:53:40
175 80 Lena
Hermansson
Cambridge
Harriers
LS 01:53:42
176 256 Nick
Grainge
U/A MS 01:53:44
177 112 Leena
Sankey 35
Mercia LS 01:53:51
178 114 Stuart
Presley
U/A MV40 01:54:19
179 264 Heather
Streetly
Cuthbert LS 01:54:32
180 270 Julie
Cooper 45
LDWA LV40 01:54:37
181 274 Sally
Mawhinney
U/A LV40 01:54:51
182 96 John
Finnemore
Wreake
Runners
MV40 01:54:53
183 41 Shirley
Dommet 55
Nailsea
RC
LV50 01:54:55
184 187 Phil
Blatch 55
Mercia MV50 01:55:02
185 20 Andrew
Blackford 55
West
End Runners
MV50 01:55:05
186 103 David
Tull
Cambridge
Harriers
MV60 01:55:07
187 246 John
Dodd 65
U/A MV60 01:55:12
188 273 Phil
Clark 45
Ludlow
Runners
MV40 01:55:16
189 194 Marc
Wycherley
Pensby
Runners
MS 01:56:26
190 88 Phil
Gillard 45
Helsby MV40 01:56:31
191 14 Tony
Roach
U/A MV50 01:56:44
192 120 Helen
Thorburn
Dark
Peak
LS 01:56:56
193 167 Tony
Vernon
Staffs
Moorlands
MV60 01:56:58
194 136 Peter
Cooke
U/A MV40 01:57:15
195 110 Richard
Paddock 45
Shropshire
Shufflers
MV40 01:57:47
196 61 Martin
Potter 55
Clwydian
RC
MV50 01:58:00
197 43 Greg
Sturdy
Nailsea
RC
MV50 01:58:30
198 60 John
Lucy 45
Warrington
RC
MV40 01:59:38
199 199 Jonathon
Ollier
Shropshire
Shufflers
MS 01:59:45
200 173 Rod
Campbell
Staffs
Moorlands
MV60 01:59:58
201 8 Kate
Ruffell
Totley
AC
LV40 02:00:16
202 235 Stephen
Oliver 45
Ryde
Harriers
MV40 02:00:33
203 143 Chris
Brian Davis
Mercia MV40 02:00:42
204 117 Paul
Farmer 45
Nailsea
RC
MV40 02:00:50
205 64 Frank
Brady
Nailsea
RC
MV50 02:00:52
206 76 Peter
Hadley
Cambridge
Harriers
MV60 02:00:53
207 148 David
Chisman
Droitwich
AC
MV50 02:01:06
208 157 Peter
Lawton
Birchfield
Harriers
MV50 02:01:16
209 248 Sandra
Montgomery
Clwydian
RC
LS 02:01:33
210 69 Jan
Gomvlski 45
Trafford
AC
LV40 02:02:04
211 238 StephanieCharman
55
Helsby MV50 02:02:12
212 149 Nigel
Crompton 45
Pensby
Runners
MV40 02:02:45
213 236 Robin
Davies Holmes
Dark
Peak
MV40 02:03:08
214 57 Colin
Downey 45
Dudley
Kingswinford
MV40 02:03:16
215 37 Alan
Hodgkiss
Telford
AC
MV60 02:03:23
216 163 Sean
Gauton
Long
Eaton 86
MS 02:06:06
217 128 Martin
Dowson
U/A MV40 02:07:03
218 127 Jon
Westaway
U/A MV40 02:07:04
219 7 Bryan
Bridges
Telford
AC
MV40 02:07:48
220 13 Lucy
Cambridge
Dudley
Kingswinford
LS 02:07:58
221 179 Chris
Edwards
Dark
Peak
MS 02:07:58
222 155 Paul
Hardy
Formula
1CC
MS 02:08:00
223 168 Anthony
Frain
Birchfield
Harriers
MV60 02:08:05
224 174 Robert
Jarvis
Wrekin
Road Runners
MS 02:08:15
225 186 Gordon
Trevor 55
Shrewsbury
AC
MV50 02:08:47
226 190 Katie
Wilkinson
U/A LS 02:09:24
227 21 Tony
Long
Telford
Harriers
LS 02:10:36
228 11 Ian
Bartram 45
Castle
Point Joggers
MV40 02:10:43
229 140 Jane
Mapp 45
Ludlow
Runners
LV40 02:11:49
230 175 Clare
Rafferty
Wilmslow LS 02:11:57
231 287 Chris
Bowen
U/A MV60 02:12:13
232 5 Jacquie
Deacon
Castle
Point Joggers
LS 02:12:41
233 98 Terence
Whalley 55
Mid
Essex Casuals
MV50 02:12:41
234 192 Paul
Jennings
U/A MS 02:13:31
235 59 Chris
Cammidge 45
Castle
Point Joggers
MV40 02:13:38
236 251 Julie
Wyant
FRA LS 02:14:14
237 78 Paula
Gould
Nailsea
RC
LS 02:14:53
238 116 Margaret
Priestley 55
U/A LV50 02:17:32
239 156 David
Richards 45
Formula
1CC
MV40 02:19:31
240 122 Grahame
James 55
Mercia MV60 02:19:49
241 25 Paul
Crook 45
U/A MV40 02:19:56
242 283 Dave
Jackson
Telford
AC
MV50 02:23:04
243 288 Amanda
Pearce
Mercia MV50 02:23:20
244 66 Chris
Hopder
Nailsea
RC
MV60 02:25:23
245 70 Peter
Brady
Nailsea
RC
MV50 02:25:24
246 74 Kate
Cammidge
Castle
Point Joggers
LV40 02:25:46
247 151 Chris
Dawes
LDWA MV60 02:29:11
248 63 Trudy
Rowe
Nailsea
RC
LV40 02:30:54
249 243 Tony
Portman
Wrekin
Road Runners
MS 02:32:06
250 73 Mick
Brady 45
Nailsea
RC
MV40 02:32:32
251 85 Brian
Worthington
Birchfield
Harriers
MV50 02:39:44
252 279 Michael
Carroll
London
Irish
MV50 02:50:20
253 289 Richard
Bishop
Shropshire
Shufflers
MV50 02:53:33